Tap Tap to Zoom
Product Info for Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate
The Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 26% Off!![]()
Purchase your new Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plates provides a secure attachment to your firearm, for reliable performance when you need it. Installation of Burris FastFire Scopes on most rifles, carbines, and some handguns require the included Picatinny / Weaver Mounting Plate. The FastFire II Picatinny Mount by Burris allows mounting on just about any rifle. Burris Fast Fire Mounting Plates are available for the most common firearms. Most other handguns require a different mounting plate or other red dot sight accessory.
Available Burris Mounting Plates for FastFire Reflex Sight:
- Burris 410323 Mount - Kimber Standard & Bomar (UPC: 000381103239 )
- Burris 410326 Mount - Glock all (UPC: 000381103260 )
- Burris 410330 Mount - Picatinny Protector (UPC: 000381103307 )
- Burris 410331 Mount - Sako rifles / requires Picatinny mount / (UPC: 000381103314 )
- Burris 410335 Mount - Picatinny/Weaver for FastFire 2 ( UPC: 000381103352)
Specifications for Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate:
| Manufacturer: | Burris |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Included Accessories: | Mounting Hardware |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Weaver |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 0.4 oz |
| Height: | 0.2 in |
| Finish: | Matte |
Features of Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate:
- Fits all Weaver-style and Picatinny-style bases
- Attaches firmly to your firearm for sure performance in tactical situations
Package Contents:
- Burris FastFire Reflex Red-Dot Sight Mounting Plate
- Mounting Hardware
