Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300290-300278
MPN: 300278
Product Info for Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars
The Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hunters have trusted Burris optics for over 40 years and the new Droptine binoculars continue the tradition of reliability and performance. Versatile enough for any style of hunting, they are big on performance but won't slow you down. 8x magnification brings details into focus and keeps a wide field of view. Comfortable and lightweight enough for extended glassing, the easy-grip exterior rubber armoring makes them easy to hold, even in wet conditions or with gloves.
Specifications for Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.72 in |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 7 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 20.1 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.6x4.8x2.0 in |
Features of Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars:
- Magnification: 8x
- Objective Diameter: 42 mm
- Focus System: Fast Focus
- Optics System: Roof Prism
- Close Focus: 7 ft
- Exit Pupil: 5.25 mm
- Eye Relief: 0.72 in
- IP Distance Range: 57-74 mm
- Field of View: 340 ft
- Eye Cups: Adjustable, Aluminum
- Waterproof Depth: 1 meter
- Weight: 20.1 oz
Package Contents:
- Burris Droptine 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
