Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300291-300279
MPN: 300279
UPC: 000381302793
Product Info for Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Use these Burris Droptine 10x42mm Binoculars to scout out your prey on your next adventure. The prisms of these Binoculars by Burris are phase correct and dielectric coated to maximize light transmission and provide top-notch color fidelity throughout the glass. Also, these Burris Droptine 10x42 Outdoor Binoculars have fully multi-coated lenses that reduce glare to produce crystal-clear sights. You can use these binoculars in any weather conditions thanks to the waterproof, fog proof, and shockproof protection, and the rubber armor exterior has a non-slip texturing that ensures you have a tight grip. Adjustable eyecups make these perfect to use even with eyeglasses. All nature enthusiasts should have their eyes on these Burris Droptine 10x42 Roof Prism Binoculars to spot camouflaged animals hiding in plain sight.
Specifications for Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.65 in |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 7 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 20.1 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.6x4.8x2.0 in |
Features of Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- BAK-4 glass prisms for optimum resolution.
- Phase Correct coated prisms for optimum color fidelity.
- Dielectric Coated prisms for maximum light transmission.
- Hi-Lume Index-matched fully multi-coated lenses for optimum resolution, light transmission and glare omission.
- Ultra-rugged body.
- Robust metal eyecups for unusual ruggedness.
- Nitrogen filled for waterproof and fog-proof performance even in harsh weather extremes.
- Durable carrying case and neoprene neck strap for all-day comfort.
- Rubber armored with unique non-slip texturing.
- Fast focus, center wheel.
- Closed bridge.
Package Contents:
- Burris Droptine 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Strap
- Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
