Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Ballistic CQ
- Illumination Color:
- Green, Red
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Battery Type:
- CR2032
- Included Accessories:
- Flip Up Lens Covers, Sunshade
- Condition:
- New
Code: BR-PRD-300208-300208
MPN: 300208
UPC: 000381302083
Product Info for OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight
The OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Burris AR 332 red dot scope is a fast-acquisition optic for your AR platform. While Burris designed the red dot optic for duty or recreational use, many shooters found it particularly helpful for mid-range target shooting, hunting, or dinging steel targets at short range. Many praised its performance at the 100-, 200-, and 300-yard line with a variety of cartridges like .223, 300 Blackout, and even 7.62. Users also applauded the AR 332's durability, simplicity, and ability to hold a zero after hard use.
These feature a fast-action Ballistic CQ reticle; three reticle color settings (red, green, and black); five illuminated settings, which reduces the time it takes to get on target and makes it easier to match any light condition; and a fixed 3x magnification. Burris constructed the AR 332 to be both waterproof and fog-proof, and shot- and vibration-resistant as well. Using a CR2032, the Burris AR 332 will deliver hours of use, but it will work without power as well (using the black reticle). Upgrade your AR today with a Burris red dot optic!
Specifications for OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Reticle: | Ballistic CQ |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Field of View, Linear: | 32 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Hi-Lume multicoatings |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 200 hours (High) |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 5.29 in |
| Weight: | 14.2 oz |
| Included Accessories: | Sunshade, Flip Up Lens Covers |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight:
- The Fast-Action Ballistic Cq Reticle Is Made For Competitive Shooters, Law Enforcement Personnel, And Military Operators.
- Circular Center Provides Ultra-Fast Engagement At Close Distances.
- The Smaller Reticle Dots Provide Trajectory Compensation Out To 600 Yds. For 5.56 And 7.62 Cartridges.
- 3 Reticle Color Settings: Red, Green, And Black.
- Illuminated Reticle: 5 Red And 5 Green Illuminated Settings.
- The Illuminated Reticle Reduces Time To Get On Target In Any Lighting Condition And Dramatically Increases Accuracy In Darkness.
- Rotary Illumination Control Dials Between 10 Settings, To Easily Match Any Light Condition.
- Reticle'S Black Color Setting Is Available Even Without Battery Power.
- Fixed 3X Magnification.
- 32 Mm Objective Delivers Bright, Crisp Images.
- Index-Matched, Hi-Lume Multicoating Aids In Low-Light Performance And Glare Elimination; Makes More Shots Possible And Increases Your Success Rate.
- Rugged Construction Withstands Recoil, Abuse, And All Types Of Weather.
- 3 Picatinny Rail Mounting Points Provide Stable, Secure Accessories Mounting.
- With The Bottom Rail Mount Removed, The Optic Can Be Mounted To An Ar Carry Handle.
- Windage And Elevation Caps Are Tethered To Prevent Loss.
- Waterproof.
- Nitrogen-Filled Body Tubes Prevent Internal Fogging In The Cold And Rain.
- Precision-Gauged, Hand-Fitted Internal Assemblies Maintain A Consistent Point Of Impact, Regardless Of Shock And Vibration.
- Comes With Our Burris Forever Warranty.
- Compatible With Ar-Qd Mount With Quick-Detach Design For Easy Attachment And Removal.
- Tactical Kit Includes Ar-332 Optic, 3 Moa Fastfire 3 Red Dot Sight, Anti-Reflection Device, And Rugged, Reusable Carry Case (300222 Only)
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive Burris AR-332 Prism 3x32mm Ballistic CQ Reticle Red Dot Sight
- Ballistic CQ 1X
