Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300292-300298
MPN: 300298
UPC: 000381302984
Product Info for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
The Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
8x magnification and HD glass for optimal light transmission and true color fidelity. Hunters have trusted Burris optics for over 40 years and the new Signature HD binoculars continue the tradition of reliability, affordability and performance. High-performance HD lenses and BaK prisms produce sharper images and edge-to-edge clarity. Step up your game with legendary Burris optics. Performance and reliability you can trust.
Specifications for Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.77 in |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.8x5.0x2.0 in |
Features of Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
- Prisms made of Bak-4 glass for optimum resolution, phase correct coated for optimum color fidelity, dielectric coated for maximum light transmission
- HD precision ground optical glass lenses for high light transmission, less glare, excellent resolution, and edge-to-edge clarity
- Hi-Lume Index-matched fully multi-coated lenses for optimum resolution, light transmission and glare omission
- Ultra-rugged body
- Robust metal eyecups for unusual ruggedness
- Nitrogen filled for waterproof and fog-proof performance even in harsh weather extremes
- Open bridge design for light weight and very comfortable handling
- Durable carrying case and neoprene neck strap for all-day comfort
- Rubber armored with unique no-slip texturing
Package Contents:
- Burris Signature HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
