Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
No other scope manufacturer takes handgunners as seriously as Burris.
Proof?
Burris offers far more handgun scopes and feature choices including Burris handgun scopes with the unique characteristics needed to stand up to the recoil from today?s powerful magnums. Burris developed the first variable power handgun scope, the most powerful handgun scopes available anywhere and the first with parallax adjustment for precision long range and short range shooting. And, of course, Burris Handgun 2 x 20 Scope includes fully multicoated optics and the unbeatable Burris Forever Warranty. For heavy recoilers, one of the Burris Posi-Lock models is the ideal choice.
Available Burris Handgun 2x20 Scopes:
- 200218: Burris 2x 20mm Plex Reticle Matte Black Hand-gun Scope (UPC: 000381002181 )
- 200229: Burris 2x20 Plex Reticle Nickel Hand Gun Scope (UPC: 000381002297 )
Specifications for Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Burris |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 2 x |
| Reticle: | Plex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 10 - 24 in |
| Weight: | 7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 8.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Free |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Hi-Lume Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 80/80 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Most compact configuration in the product line
- Features the incredibly simple Plex reticle
- Designed for handgun hunters who need a robust scope to handle the harshest recoil
- Compact
- Long eye relief, ideal when hunting with a powerful handgun
- High-grade optical glass for excellent brightness and clarity and lasting durability
- Quality, precision-ground lenses are larger than comparable scopes for better light transmission
- Index-matched, Hi-Lume multicoating aids in low-light performance and glare elimination, increasing your success rate
- Double internal spring-tension system allows the scope to hold zero through shock, recoil, and vibrations
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain
- Durable, stress-free, solid 1-piece outer tube withstands shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
Package Contents:
- Burris Handgun 2x20mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Manual
- Lens Cloth
- Tool(s)
