Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Green
- Package Type:
- Box
Code: BR-BI-300294-300295
MPN: 300295
Product Info for Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
The Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 17% Off!![]()
Purchase your new Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Experience the world around you in complete clarity with these Burris 12x50mm Signature HD Binoculars. Burris built these Binoculars with a fast focus system that helps you quickly sight in on targets with ease. These Burris 12x50mm Signature HD Binoculars also have adjustable eyecups to customize your viewing session for maximum comfort. Grab these Burris 12x50mm Signature HD Waterproof Binoculars to get vivid, clear views while hiking, and exploring the outdoors.
Specifications for Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.61 in |
| Exit Pupil: | 4.16 mm |
| Field of View, Linear: | 251 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 24.3 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 6.5x5.1x2.3 in |
Features of Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
- 12x magnification is the best choice for wide open country and terrain.
- Large, 50mm objective gathers more light for better detail in low light.
- Adjustable, Aluminum Eye Cups.
- Waterproof Depth 1 meter.
Package Contents:
- Burris Signature HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
