Tap Tap to Zoom
Product Info for Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Burris 10x BaK Prism Binocular are built for performance, with features and technology that bring the distant world into sharp focus. These Binoculars by Burris are built with high-quality high-definition lenses and BaK prisms for sharp images and edge-to-edge clarity, and all lenses are fully multi-coated for incredible light transmission and reduction of glare. The Burris 10x42 Open Bridge Binocular is lightweight and comfortable to hold with an ergonomic open bridge design so you can keep your eyes on the horizon without slowing down, and with waterproof and fog proof protection and rubber armor on outer surfaces, it can take the elements and abuse. Choose the Burris 10x42mm Performance Binocular for a truly outstanding binocular.
Specifications for Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Gray/Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.61 in |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Broadband AntiReflection |
| Binoculars Focus System: | Fast Focus/Center Wheel |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 23.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Size: | 5.8x5.0x2.0 in |
Features of Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- All lenses are fully, multi-coated for maximum light transmission and reduced glare
- Versatile enough for any style
- Phase-corrected BaK roof prisms produce high resolution images from close up to far away
- The open bridge design reduces weight and is comfortable to hold
- Nitrogen-filled for waterproof, fog proof performance. Outer surfaces are rubber armored for protection and a sure grip
Package Contents:
- Burris Signature HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap
- Carry Case
- Lens Cloth
- Lens Covers
