Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Key
- Finish:
- Matte
- Height:
- 11.3 in
- Width:
- 6.9 in
- Depth/Thickness:
- 2.5 in
Code: OG-GF-BD1150
MPN: BD1150
UPC: 672352007640
Product Info for Bulldog Cases & Vaults Gun Safes
The Bulldog Cases & Vaults Gun Safes is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 23% Off!![]()
Purchase your new Bulldog Cases & Vaults Gun Safes from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bulldog Cases & Vaults Gun Case is ideal for use in cars, trucks, vans, boats, in the office and even at home. The Bull Dog Car Gun Case, with the mounting bracket, can be mounted anywhere with the included hardware or secured without a bracket by using the included three-foot security cable. A great feature is that when the box is locked it cannot be removed from the mounting bracket, ensuring your case will not be taken. The inside consists of a soft, durable and scratch-resistant interior to make sure there is no damage to your gun or to the safe. The heavy-duty steel construction and the deluxe key style lock are designed for you and you only to get into your Bulldog Cases & Vaults Gun Car Safe.
Specifications for Bulldog Cases & Vaults Gun Safes:
| Manufacturer: | Bulldog Cases & Vaults |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Lock Type: | Key |
| Finish: | Matte |
| Height: | 11.3 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth/Thickness: | 2.5 in |
| Weight: | 5.5 lb |
| Interior: | Scratch Resistant |
Features of Bull Dog Gun Car Safe:
- Mounting bracket can be mounted anywhere with included hardware
- Can be secured without bracket by using the included 3' security cable
- When box is locked it cannot be removed from the mounting bracket
- Soft, durable scratch-resistant interior
- Deluxe key style lock
- Heavy-duty steel construction with black matte powder finish
Package Contents:
- Bulldog Cases & Vaults Gun Safes