Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Titanium
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Sheath Material:
- No Sheath
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black
Code: BG-KN-BR0472-3220472B
MPN: 3220472B
UPC: 023614972303
Product Info for Browning Tie Fork Framelock 3.00 in Stainless Steel Folding Knife
The Browning Tie Fork Framelock 3.00 in Stainless Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 15% Off!![]()
Purchase your new Browning Tie Fork Framelock 3.00 in Stainless Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sleek and trim, the Tie Fork an excellent everyday carry knife. This knife is designed for tip-up carry with a reversible clip that optimizes draw from either pocket. The black design is offset with a stylized stainless steel insert for a bold appearance. D2 steel is renowned for it's edge holding ability, a must with a knife that sees a variety of tasks from trimming cardboard for target backers to cutting strapping tape to gutting a fish.
Specifications for Browning Tie Fork Framelock 3.00 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 0.18 lb |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Features of Browning Tie Fork 3in Folding Knife - Box
- D2 steel modified drop point blade with black coating
- Ball bearing-assisted flipper opening
- Black titanium-coated stainless steel handle scales with textured stainless steel insert
- Reversible pocket clip with tip-up carry
Package Contents:
- Browning Tie Fork 3in Folding Knife - Box