Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN-BR0474-3220474B
MPN: 3220474B
UPC: 023614972341
The Browning Rivet Folder 3.00 in Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $1.00 Off!![]()
Purchase your new Browning Rivet Folder 3.00 in Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Like the watch you wear, everyday carry knives are as much about style as they are about function. Even though the appearance is stunning, the real beauty of this knife is in the quality. Tough D2 steel is forged to hold an edge under tough use and is easily deployed using the flipper that glides on smooth ball bearings.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Laminate |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black Laminated Micarta |
| Weight: | 0.18 lb |
| Package Type: | Box |
| Color: | Black |