Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN-PRISM3-3220343
MPN: 3220343
UPC: 023614950356
The Browning Prism 3 Plum 2.375in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 27% Off!![]()
Purchase your new Browning Prism 3 Plum 2.375in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Small, folding knife with stainless steel drop point blade, aluminum handle scales with anodized finish available in multiple colors.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.375 in |
| Closed Length: | 2.5 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Alloy |
| Handle Finish: | Aluminum |
| Design/Pattern: | Colored titanium accents and lanyard eyelet |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Plum |
| Additional Features: | Ambidextrous thumb stud and pocket clip |
| Package Type: | Other |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Plum |