Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN-DG8IYT-3220430B
MPN: 3220430B
UPC: 23614965381
The Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $5.00 Off!![]()
Purchase your new Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Three blades thin. You usually don't associate a do-it-all, three-blade hunting knife with the word ''slim.'' Browning has done just about everything that is possible to make this extremely versatile knife slim and compact enough to be carried on every hunt. Complete with blades for skinning, boning and gutting any game animal you take, you'll finish faster and easier than using a single-blade knife alone.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Closed Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.75 in |
| Included Accessories: | Nylon belt pouch included |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Laminate |
| Design/Pattern: | Three locking 8Cr13MoV stainless blades Drop point, guthook and bone saw |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Nail Nick on the blade for easier use |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |