Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Knife Application:
- Folding Blade
- Handle Material:
- G10
- Handle Color:
- Tan G10
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Blade Shape:
- Cleaver
- Package Type:
- Box
- Color:
- Brown
Code: BG-KN2-BR0469-3220469B
MPN: 3220469B
UPC: 023614972242
Product Info for Browning Plateau 3.25 in Folding Knife
The Browning Plateau 3.25 in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Browning Plateau 3.25 in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Plateau takes the everyday carry concept to the next level of functional performance. From opening packages to cutting rope to slicing an apple, everyday carry knives are called upon to complete a variety of jobs. With solid construction and rugged D2 steel, the cleaver blade profile is geared for those tougher tasks. The blade features spring-assisted deployment for easy, one-hand opening. Tan G-10 handle scales provide a secure grip. The pocket clip is installed for tip-up carry and is reversible.
Specifications for Browning Plateau 3.25 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 108 mm |
| Blade Material: | D2 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Color: | Tan G10 |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Shape: | Cleaver |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 0.28 lb |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Color: | Brown |
Features of Browning Plateau 3.25in Assisted Opening Folding Knife - Box
- D2 Steel Cleaver blade
- Spring assisted opening with flipper and liner lock
- Tan G-10 handle scales with black accents
- Reversible pocket clip with tip-up carry
Package Contents:
- Browning Plateau 3.25in Assisted Opening Folding Knife - Box