Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN2-BR0467-3220467B
MPN: 3220467B
UPC: 023614972204
The Browning Ovix Framelock A/O 3.00 in Stainless Steel Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 10% Off!![]()
Purchase your new Browning Ovix Framelock A/O 3.00 in Stainless Steel Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Functional and tough, the OVIX Camo Folder is an ideal candidate to be your everyday carry blade. Featuring excellent edge retention capabilities, the D2 steel blade will take care of task after task before sharpening is required. The versatile blade shape functions well for a variety of tasks and the narrow point is suitable for detail work. The blade can also be deployed easily with the spring-assisted flipper. The frame lock design keeps the knife narrow for comfortable pocket carry. The pocket clip is oriented for tip-up carry and can be reversed for left-handed users.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Material: | Steel |
| Handle Color: | Stainless Back |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Shape: | Tanto |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 0.3 lb |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Color: | Black |