Tap Tap to Zoom
The Browning Allure 2.875in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Browning Allure 2.875in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Just a very nice knife to keep handy all the time. Plus the minty fresh color is pretty cool.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.875 in |
| Closed Length: | 3 in |
| Blade Material: | 7Cr17MoV |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Alloy |
| Handle Finish: | Aluminum |
| Design/Pattern: | Checkered aluminum alloy handle scales |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Mint Green |
| Additional Features: | Thumb stud with pearl look inlay and pocket clip |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Handle Features: | Lanyard Hole |