Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife
The Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Traditional slip joint folding knife with stainless steel blade, jigged sheep horn handle scales and stainless steel bolsters.
Specifications for Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.875 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Sheep Horn |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Brown |
| Color: | Brown |
Features of Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife
- Traditional slip joint folding knife
- 8Cr13MoV stainless steel blade
- Jigged sheep horn handle scales with stainless steel bolster and Buckmark medallion
- Nail nick opening on blade
Package Contents:
- Browning Joint Venture 1 Blade 2.875in Folding Knife