Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 50 - 1175 lumens
- Charger Type:
- USB Charger
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Color coded charging indicator, Long distance, USB rechargeable Li-ion battery, Wide Angle
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Rechargeable Lithium-Ion Battery
- Included Accessories:
- Lanyard, USB Cable
- Package Type:
- Box
Code: BG-FL-HN4CR-3717785
MPN: 3717785
UPC: 023614949800
Product Info for Browning High Noon Rech
The Browning High Noon Rech is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 25% Off!![]()
Purchase your new Browning High Noon Rech from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Browning High Noon Rech:
| Manufacturer: | Browning |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 50 - 1175 lumens |
| Battery Life: | 1.5 - 30 hours |
| Charger Type: | USB Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 550 yds |
| Bezel Type: | Polymer |
| Length: | 5.375 in |
| Weight: | 14.3 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Additional Features: | Long distance, USB rechargeable Li-ion battery, Color coded charging indicator, Wide Angle |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Rechargeable Lithium-Ion Battery |
| Included Accessories: | Lanyard, USB Cable |
| Package Type: | Box |
Package Contents:
- Browning High Noon Rech