Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1000 lumens
- Beam Distance:
- 725 yds
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- C, Lithium
- Length:
- 6.8 in
- Included Accessories:
- Lanyard
Code: BG-FLS-HN4C-3717760
MPN: 3717760
UPC: 023614481010
Product Info for Browning High Noon 4C Flashlight
The Browning High Noon 4C Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Browning High Noon 4C Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Browning High Noon 4C Flashlight is the perfect handheld tool to reveal what's hiding in the dark. These made by Browning boast a max output of 1000 lumens which is more than enough light to cut through the darkness. The Browning High Noon 4C Spotlight brings you 9 hours of light on high and 72 hours on low to last throughout the duration of your mission, whether that be mechanical work on your car or chasing down suspects in the nighttime. An effective distance of 725 yards and lightweight design make this an exceptionally useful tool. It's also water resistant for use in any weather conditions. When you need to operate efficiently in the dark, ensure you have this Browning High Noon 4C LED Spotlight in tow.
Specifications for Browning High Noon 4C Flashlight:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Beam Distance: | 725 yds |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | C, Lithium |
| Length: | 6.8 in |
| Weight: | 31 oz |
| Included Accessories: | Lanyard |
| Battery Life: | 9 - 72 hours |
| Overall Length: | 7 in |
| Beam Color: | White |
Features of Browning High Noon 4C Flashlight:
- Waterproof
- Floats
- Lockout switch on handle
- Adjustable hands-free stand and lanyard
Package Contents:
- Browning High Noon 4C Flashlight