Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 53 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 9 in
Code: BG-GC-BR28-1411089952
MPN: 1411089952
UPC: 023614975274
Product Info for Browning Flex Factor Shotgun 53in Case
The Browning Flex Factor Shotgun 53in Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 17% Off!![]()
Purchase your new Browning Flex Factor Shotgun 53in Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Shotgun case has one zippered side pocket for most shotguns and rifles with iron sights.
Specifications for Browning Flex Factor Shotgun 53in Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 53 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 9 in |
| Padding: | Yes |
Features of Browning Flex Factor Shotgun 53in Case
- Tough ripstop polyester shell with reinforced muzzle cap, end cap and bottom
- Sewn web handles, adjustable sling and hanging loop
- Open cell foam padding with smooth faced polyester lining
- Full-length nylon zipper with D-ring for user-supplied padlock
Package Contents:
- Browning Flex Factor Shotgun 53in Case