Tap Tap to Zoom
Code: BG-FL-BCKMCL-3716110
MPN: 3716110
UPC: 023614483649
The Browning Buckmark Cap Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 13% Off!![]()
Purchase your new Browning Buckmark Cap Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Compact lightweight and decorative design attaches to the side of a hat brim. Long-lasting battery life locking push-button switch white and green LEDs batteries included.Features:Lumens Range: 6-13 Run Time: 9-12 hours Modes: White or green Battery: Two 2016 coin batteries (included)
| Manufacturer: | Browning |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | Green, White |
| Light Output: | 13 lumens |
| Battery Life: | 9 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 13.7 m |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 0.48 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Additional Features: | Water Resistant, LED bulb, Spot beam type, Impact resistance |
| Battery Type: | CR2016 Lithium |
| Included Accessories: | 2 x CR2016 Lithium batteries |