Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.38 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum Alloy
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Handle Color:
- Carbon Gray
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-3220339-3220339
MPN: 3220339
UPC: 023614978718
Product Info for Browning Prism 3 Folding Knives
The Browning Prism 3 Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 29% Off!![]()
Purchase your new Browning Prism 3 Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Small, folding knife with stainless steel drop point blade, aluminum handle scales with anodized finish available in multiple colors.
Specifications for Browning Prism 3 Folding Knives:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.38 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum Alloy |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Handle Color: | Carbon Gray |
| Weight: | 0.2 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Browning Prism 3 Folding Knives
- Pocket Clip
- Thumb Stud
- Thumb Stud Opening
- Lanyard Eyelet
- Textured Aluminum Handle Scale
Package Contents:
- Browning Prism 3 Folding Knives