Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.375 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Anodized Aluminum
- Handle Finish:
- Aluminum
- Design/Pattern:
- Colored titanium accents and lanyard eyelet
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Blue
- Additional Features:
- Ambidextrous thumb stud and pocket clip
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-3220341
MPN: 3220341
UPC: 023614950332
Product Info for Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Blue Alum
The Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Blue Alum is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Blue Alum from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Liner lock folding knife with 440-A stainless steel slender drop point blade, aluminum handle scales with anodized color finish and gold titanium accents.
Specifications for Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Blue Alum:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.375 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Hunting |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Anodized Aluminum |
| Handle Finish: | Aluminum |
| Design/Pattern: | Colored titanium accents and lanyard eyelet |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Blue |
| Additional Features: | Ambidextrous thumb stud and pocket clip |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Aluminum |