Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN-3220340
MPN: 3220340
UPC: 023614950325
The Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Black Alum is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Browning Bg Knife Prism Iii Folding Hunter 2.38" Blade Black Alum from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Liner lock folding knife with 440-A stainless steel slender drop point blade, aluminum handle scales with anodized color finish and gold titanium accents.
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.375 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Hunting |
| Overall Length: | 5.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Anodized Aluminum |
| Handle Finish: | Aluminum |
| Design/Pattern: | Colored titanium accents and lanyard eyelet |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Ambidextrous thumb stud and pocket clip |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black Aluminium |
| Fabric/Material: | Aluminum |