Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Polymer
- Handle Finish:
- Rubber Overmolded
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Sheath Material:
- Ballistic Nylon
- Handle Color:
- Black/Blaze
- Package Type:
- Other
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- Black/Blaze
Code: BG-KN-3220431-3220431
MPN: 3220431
UPC: 023614978756
Product Info for Browning Primal 2.75in Folding Knives
The Browning Primal 2.75in Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 17% Off!![]()
Purchase your new Browning Primal 2.75in Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Big game or small, the tough work begins at the end of a successful hunt. Field dressing takes a toll on the blade of your knife as cutting through tough hide, carving thick muscle and nicking bones can rapidly dull your edge, making this chore even more difficult and time consuming. While it's easy enough to carry a sharpening rod and keep your blade touched up, the edge is never as sharp as it was when you started.
The Primal Scalpel was developed to ensure that you always have access to a razor-sharp edge to make every cut effective through the use of readily-available, stainless steel scalpel blades (sizes: #60A, 21, 22, 24). The liner lock keeps the blade secure and the polymer handle has rubber overmolds for enhanced grip. The combination of the scalpel blades and polymers make for a lightweight, easy to use knife that minimizes hand fatigue.
Included with the Primal Scalpel are 10 replacement #60A blades, a blade installation/removal tool that doubles as extra blade storage.
Specifications for Browning Primal 2.75in Folding Knives:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Polymer |
| Handle Finish: | Rubber Overmolded |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.02 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Sheath Material: | Ballistic Nylon |
| Handle Color: | Black/Blaze |
| Weight: | 0.4 oz |
| Opening Method: | Folding |
| Package Type: | Other |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black/Blaze |
| Handle Features: | Lanyard Hole |
| Blade Type: | Scalpel Blade |
Features of Browning Primal 2.75in Folding Knives
- Uses readily available, replaceable scalpel blades
- Durable polymer handle scales with rubber overmold
- Lightweight design reduces hand fatigue
- Anti-skid grooves for precise control
- Pocket clip
- Thumb stud
Package Contents:
- Browning Primal 2.75in Folding Knives