Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Included Accessories:
- Nylon belt sheath included, Sheath
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Cocobolo
- Handle Finish:
- Satin
- Design/Pattern:
- Finger GroovesCanoe Handle
- Blade Finish:
- Polished
- Sheath Material:
- Nylon
- Handle Color:
- Walnut, Wood
- Additional Features:
- Nail nick opening
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-111KNIFE1-105152
MPN: 322111CB
UPC: 023614085553
Product Info for Browning 111 Knife
The Browning 111 Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals $3.00 Off!![]()
Purchase your new Browning 111 Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Browning 322111C M111C Walnut Clip Point, Large Specifications: - Type: Folding lockback - Blades: Sandvik 12C27 stainless steel - Handles: Walnut scales - Ultra-thin construction slides easily into pocket without adding excess bulk - Unique blade etching with Buckmark sets these blades apart - Nylon sheath included - Designed by: Ross Kommer - Main Blade Length: 3 1/4"
Specifications for Browning 111 Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Included Accessories: | Sheath, Nylon belt sheath included |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Cocobolo |
| Handle Finish: | Satin |
| Design/Pattern: | Finger GroovesCanoe Handle |
| Blade Finish: | Polished |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Color: | Walnut, Wood |
| Additional Features: | Nail nick opening |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Browning 111 Knife