Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer has been discontinued by Brother Mobile Solutions and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Printers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer
The Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer TD4000 prints high quality 300 dpi text, graphics and barcodes. This Brother Mobile Solutions printer is a true GDI printer that is fully compatible with Windows operating systems; including Windows 7. The TD-4000 Desktop Bar Code Printer by Brother Mobile Solutions comes ready with everything you need to start printing. It will print on most medium to high sensitivity direct thermal media in high quality 300 dots per inch resolution. The PT-Editor software allows you to add bar codes, lines, curves, text and graphics. You can also print by typing or link to a MS Excel or MS Access database file or SQL server by selecting one or multiple records. This printer has a combination of high performance, value add and reliability. The Brother Mobile Solution, Inc TD-4000 Desktop Barcode Printer is the best value desktop barcode printer for Windows-based applications.
Specifications for Brother Mobile Solution TD-4000 Desktop Barcode Printer TD4000:
| Model Type: | Industrial Desktop Printer |
| Housing Color: | Gray/White |
| Maximum Media Width: | 4.13" (105 mm) |
| Maximum Printing Speed: | 4.29 ips (109 mm/sec) |
| Maximum Print Resolution: | 300 x 300 dpi (12 x 12 dots/mm) |
| Printing Method: | Direct Thermal |
| Operation Modes: | PC Connected (Dumb Printer, Template), Connected to Host Peripheral (Serial Interface) |
| Cutter: | Automatic (Built-In) |
| Cutter Life: | Up to 300,000 cuts (liner only), Up to 150,000 cuts (label and liner) |
| Maximum Print Width (inches): | 3.88" (98.6 mm) |
| Minimum Print Length: | 1" (25.4 mm) |
| Media Sensor & Position: | Fixed Transmissive, Edge |
| Media Types: | Drop-In Roll or Fanfold (rear slot) Continuous Label or Paper, Die Cut Labels, Tag Stock |
| Maximum Roll Size (outside diameter): | 4" (101.6 mm) |
| Media Width: | 0.7" - 4.0" (19 mm - 101.6 mm) |
| Media Thickness - With Adhesive: | 0.003" - 0.007" (0.076mm-0.178mm) |
| Media Thickness - Without Adhesive: | 0.003" - 0.006" (0.076mm-0.153mm) |
| Control Panel: | On/Off, Feed, Cut |
| Status Indicator: | LED (3 Colors) |
| Printer Emulation: | Raster, ESC P, Template |
| Internal Fonts: | ESC P - Helsinki, Letter Gothic Template (Bitmap & Outline) - Helsinki, Brussels, Letter Gothic |
| Internal Font Sizes: | ESC P - 21, 28, 44, 56, 88, 120 dots Template (Bitmap) - 21, 28 dots Template (Outline) - 35 - 380 dots (20 sizes) |
| Internal Font Styles: | ESC P - Bold, Italic, Underline Template - Bold, Italic, Vertical, Outline, Shadow, Outline/Shadow |
| Memory: | 2 MB |
| Memory for Transferred Data (number): | Up to 99 Template Files |
| Symbols for Windows ( No. of Clip arts in P-touch Editor): | 1379 |
| Multiple Copies: | Up to 9,999 Copies (PT-Editor) |
| Mirror Printing: | Yes |
| Vertical Printing: | Yes |
| Rotate Printing: | Yes |
| Date/Time Stamp: | Through PC |
| Bar-codes Types: | Linear - Code39, ITF (I-2/5), UPC-A, UPC-E, EAN8, EAN13, Codabar (NW-7), Code128, UCC/EAN128, Postnet, Laser Bar Code, ISBN-2, ISBN-5, GS1 DataBar (RSS) 2-Dimensional - PDF417, QR Code, Micro QR Code, Data Matrix, Maxicode |
| Microsoft Add-ins: | Office 2000/2003/2007 |
| Database File Compatibility: | *.csv, *.txt, *.mdb, *.xls and Microsoft SQL Server |
| Software: | P-touch PT-Editor 5.0, Transfer Manager 2.1, Transfer Express, Library 2.1 |
| Networking: | None |
| Interface: | USB (1.1 or 2.0), Serial (RS-232C) |
| Compatibility: | PC |
| Operating System: | Windows 2000 Professional/XP/7, Windows Vista |
| Carton Contents: | Printer, Power Cord, USB Cable, CD, RD Starter Roll - Continuous Length Label (7 m or 22.97'), RD Starter Roll - 2" x 1" Labels (250 labels), User Guide |
| Housing Dimensions: | 6.8" (173mm) x 9.0" (229mm) x 6.2" (158mm) |
| Weight: | 4.0 lbs (1.85 kg) Without RD Roll |
| Power Supply: | 120VAC 60 Hz 1.8A |
| Power Switch: | Mechanical |
| Energy Star: | Yes |
| Warranty: | 1 Year Limited Warranty |
Features of Brother Mobile Solution, Inc Desktop Bar Code Printer TD4000:
- High performance, 4" wide desktop bar code printer
- Uses Genuine Brother or most medium/high sensitivity direct thermal label, receipt and tag media
- Fully compatible with Windows OS computers, including Windows 7
- Bundled with PT-Editor print application design software
- Prints high quality 300 dpi text, graphics and bar codes
- Fast, host based printing - up to 4.3 ips
- Reliable built-in automatic cutter
- USB 2.0 and RS-232C serial interface connectivity
Package Contents:
- Brother Mobile Solutions TD-4000 Desktop Barcode Printer TD4000