Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Brother Mobile Solutions Network Version - Brother PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer has been discontinued by Brother Mobile Solutions and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Printers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Brother Mobile Solutions Network Version - Brother PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer
The Brother Mobile Solutions Network Version - Brother PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Brother Mobile Solutions Network Version - Brother PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Brother Mobile Solutions PT-9800 Desktop Barcode and Identification Network Printer PT9800PCN offers a clear overlaminate for additional abrasion and chemical protection to thermal transfer printed labels. The PT-9800-PCN Barcode and Identification Printer by Brother Mobile Solutions has an attractive industrial design and small footprint. Its fast 3.1 ips print speed makes this Brother Mobile Solutions label printer suitable for use in line for manufacturing applications. Brother Mobile Solutions also provide truly laminated labels on demand for applications requiring permanent labeling with this network printer. This Brother label printer can print 360-dpi resolution guaranteeing a high quality laminated label with a glossy clear finish. Print serial number labels while manufacturing, parts and product identification labels from the warehouse and markings for harsh environment applications. True drop-in cartridges make using the PT-9800 Barcode and ID Network Printer simple and virtually trouble-free. If you're looking for the best value desktop barcode and label printer, experience this versatile and reliable label printer for yourself.
Specifications for Brother Mobile Solution, Inc PT-9800 Network Desktop Barcode and Identification Printer PT9800-PCN:
| Model Type: | Industrial Desktop Network Label Printer |
| Tape Family: | HG, TZ |
| Tape Sizes: | 3.5mm, 6mm, 9mm, 12mm, 18mm, 24mm, 36mm |
| Tape Length: | 8m (26.25') |
| Tape Technology: | Laminated Thermal Transfer |
| Tape Types: | High Grade, Standard Adhesive, Extra-Strength Adhesive, Flexible ID, Tamper-Evident, Non-Laminated, Iron-On Fabric, Acid Free |
| LCD: | None |
| Maximum Print Resolution: | 360 x 720 dpi (14 x 28 dots/mm) |
| Print Speed: | HG Tape-Up to 3.15 ips (80 mm/sec), TZ Tape-Up to 0.78 ips (20 mm/sec) |
| Keyboard: | None |
| Cutter: | Automatic (Built-In) Cutter Full-Cut mode and Crack and Peel mode |
| Batteries: | None |
| Operation Mode: | PC Connected (Dumb Printer, Template), Connected to Host Peripheral (Host USB & Serial Interface) |
| Printer Emulation: | Raster, ESC P, Template |
| Control Panel: | On/Off, Feed/Cut |
| Power Switch: | Mechanical |
| Power Supply: | 120VAC 60 Hz |
| AC Adapter: | AD-9100ES (Included) |
| Handle: | None |
| Interface: | PC Connected (Dumb Printer, Template), Connected to Host Peripheral (Host USB & Serial Interface) |
| Microsoft Word/Outlook/Excel Add-ins: | Office 2000/2003/2007 |
| Max. Print Height: | 1.07" (27.1 mm) |
| Multi-Block: | Yes |
| Label Length Setting: | 0.17" - 39.37" (4.32mm - 999.99mm) |
| Auto Incrementation: | Alpha Numeric |
| Horizontal Alignment: | Left, Center, Right Justification |
| Vertical Printing: | Yes |
| Mirror Printing: | Yes |
| Rotate Printing: | Yes |
| Text Insert: | Yes |
| Text Framing/Fill Pattern: | Yes |
| Multi-copy Print: | Up to 5,000 Copies |
| Memory: | 7 MB |
| Memory for Transferred Data (Number): | Up to 99 Template Files |
| Date/Time Stamp: | Yes |
| Snapper function: | Yes |
| Download data to unit: | Yes |
| Auto Formats: | Yes |
| Database File Compatibility: | *.csv, *.txt, *.mdb, *.xls and Microsoft SQL Server |
| Internal Fonts: | ESC P: Helsinki, Letter Gothic Template (Bitmap & Outline): Helsinki, Brussels, Letter Gothic |
| Internal Font Sizes: | ESC P-21, 28, 44, 56, 88, 120 dots Template (Bitmap)-21, 28 dots Template (Outline)-35 - 380 dots (20 sizes) |
| Internal Font Styles: | ESC P-Bold, Italic, Underline Template-Bold, Italic, Vertical, Outline, Shadow, Outline/Shadow |
| Barcodes (connected to computer): | Linear-Code39, ITF (I-2/5), UPC-A, UPC-E, EAN8, EAN13, Codabar (NW-7), Code128, UCC/EAN128, Postnet, Laser Bar Code, ISBN-2, ISBN-5, GS1 DataBar (RSS) 2-Dimensional-PDF417, QR Code, Micro QR Code, Data Matrix, Maxicode |
| (PC) Connectivity: | USB (1.1 or 2.0), Serial (RS-232C), Ethernet (10/100 Base -TX) |
| (Mac) Connectivity: | USB (1.1 or 2.0), Ethernet (10/100 Base -TX) |
| Operating System: | Windows 2000 Professional/XP/7, Windows Vista ,Windows Server 2003/2008, Mac OS 10.3.9 - 10.6 |
| (PC) Available hard disk space: | 50 MB |
| (Mac) Available hard disk space: | 50 MB |
| (PC) Minimum RAM memory: | 512 MB |
| (Mac) Minimum RAM memory: | 128 MB |
| Housing Dimensions: | 4.6" (116mm) x 7.6" (193mm) x 5.5" (140mm) |
| Housing Weight: | 3.5 lbs (1.57 kg) |
| Housing Color: | Black/Gray |
| Warranty: | 2-Year Depot Warranty |
Features of Brother Mobile Solutions, Inc PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer:
- Prints high quality, extremely durable laminated thermal transfer labels
- Compatible with Windows 7 and other Windows OS computers
- Print from bar code scanner, keyboard or other standalone device
- Bundled with PT-Editor print application design software
- Prints high quality 360 dpi text, graphics and bar codes
- Fast, host based printing - up to 3.1 ips
- Reliable built-in automatic cutter
- 10/100 Base TX Ethernet, USB 2.0 (host and peripheral) and RS-232C serial interface connectivity
- Attractive, small footprint printer design
- Comes complete with software, cables and more
Package Contents:
- Brother Mobile Solutions PT-9800 Desktop Barcode and Identification Printer PT9800PCN
- Printer
- AC Adapter
- Power Cord
- USB Cable
- Software CD
- HG-251 Tape
- User Guide