Tap Tap to Zoom
- Color:
- Laredo
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 50 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 10 in
- Gun Make:
- Browning
Code: BG-GC-1415048448-1415048448
MPN: 1415048448
UPC: 023614965701
Product Info for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
The Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 34% Off!![]()
Purchase your new Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
BRN 1415048448 LAREDO RFL CASE 50IN 2TN OLV -
Specifications for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Laredo |
| Fabric/Material: | Cotton Canvas w/Leather accents |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 50 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 10 in |
| Fastener/Closure Type: | Heavy-duty YKK double-pull zipper |
| Padding: | Closed Cell Foam |
| Pockets: | One flapped side pocket |
| Gun Make: | Browning |
Features of Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
- Two-tone olive cotton canvas shell with embossed leather accents
- Heavy-duty YKK double-pull zipper
- Closed cell foam padding
- Rifle model has two flapped side pockets, Shotgun model has one falled side pocket
- Shotgun:50-1/2''(L)x 1-1/4''(D)x 8-1/4''(H)
- Rifle: 50-1/4''(L)x 1-1/4''(D)x 9-1/2''(H)
Package Contents:
- Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case