Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Handgun
- Length:
- 13 in
- Width:
- 11 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- External dimensions 13 x 11 x 6in, Internal dimensions 11 x 8 x 5.25in
- Condition:
- New
Code: QB-GB-40134-40134
MPN: 40134
UPC: 617867112458
Product Info for Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case
The Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $2.36 Off!![]()
Purchase your new Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Boyt Harness H11 Travel Single Handgun/Ammo Hard Side Case is designed and engineered to meet or exceed law enforcement, military and airline standards. Tough H-Series cases by Boyt Harness are made in specialized factories using a high-impact, custom-formulated resin and sold with a lifetime warranty. This Boyt Harness Gun Case has customizable, high density foam interior. Also, gun case by Boyt Harness features water proof/dust proof O-ring seal, all steel powder coated draw latches (field replaceable) and pressure relief valve. We offer complete line of Boyt Harness Gun Cases. For our complete selection of products by Boyt Harness on sale please visit our Boyt Harness page. For more Gun Storage Cases please visit our Gun Storage store section.
Specifications for Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Handgun |
| Length: | 13 in |
| Width: | 11 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 11 in |
| Internal Width: | 8 in |
| Additional Features: | External dimensions 13 x 11 x 6in, Internal dimensions 11 x 8 x 5.25in |
| Condition: | New |
| Weight: | 4.5 lb |
Features of Boyt Harness H 11 Single Handgun/Ammo Case:
- Injection Molded
- All steel powder coated draw latches, field replaceable
- Water proof/dust proof O-ring seal
- Pressure relief valve
- Customizable, high density foam interior
- Purpose built for firearm uses
- Fully stackable
- Padlock compatible
- Collapsible over molded comfort grip handle
- Lifetime warranty
Package Contents:
- Boyt Harness H11 Single Handgun/Accessory/Ammo Case