Tap Tap to Zoom
Code: 11-KN-BKR01BO411-01BO411
MPN: 01BO411
UPC: 788857759882
The Boker USA Boker Plus Slike Pocket Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 24% Off!![]()
Purchase your new Boker USA Boker Plus Slike Pocket Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The innovative Boker Plus Slike is a lightweight dagger supplied with a D2 blade ground on both sides that is slid out of the handle frontally. Comparable to the mechanism of the widely used utility knives, the lock is released at a touch of the button and the satin-finished blade is then moved up or down manually. A detent at the halfway point further enhances work safety. It is supplied with a modern flat grind and a pronounced groove. The CNC-machined handle scales made of black G10 lie comfortably in the hand despite the pocket knife's small size. With lanyard hole, large-sized deep-carry clip (tip-down) and high-quality nylon case for storage.
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 2.99 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.99 in |
| Blade Shape: | Dagger |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Push Button |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 1.27 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Quantity: | 1 |