Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 1.97 in
- Overall Length:
- 4.84 in
- Blade Material:
- D2 Steel
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Copper
- Blade Finish:
- Satin
Code: 11-KN3-BKR01BO362-01BO362
MPN: 01BO362
UPC: 788857743140
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Boker USA Boker Plus Shamsher Copper Pocket Knife by Darriel Caston & Stan Mojzis
The Boker USA Boker Plus Shamsher Copper Pocket Knife by Darriel Caston & Stan Mojzis is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 10% Off!![]()
Purchase your new Boker USA Boker Plus Shamsher Copper Pocket Knife by Darriel Caston & Stan Mojzis from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With the Boker Plus Shamsher, Darriel Caston and Stan Mojzis have designed a minimalist automatic knife which, with a total length of almost 12 centimetres, is certainly one of the handiest of its kind. The satin-finished blade made of D2 is opened automatically by spring force when the trigger, reminiscent of a classic pinball machine, is pressed and is securely locked by a linerlock. The impressive flat handle scales are made of copper, so that a unique patina forms on them over time. With a small integrated lanyard hole and high-quality case for storage.
Specifications for Boker USA Boker Plus Shamsher Copper Pocket Knife by Darriel Caston & Stan Mojzis:
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 1.97 in |
| Overall Length: | 4.84 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Designer: | Stan Mojzis, Darriel Caston |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Material: | Copper |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 3.21 oz |
| Opening Method: | Flipper |
Package Contents:
- Boker USA Boker Plus Shamsher Copper Pocket Knife by Darriel Caston & Stan Mojzis
- High-Quality Nylon Pouch