Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.13 in
- Overall Length:
- 9.02 in
- Blade Material:
- N690
- Handle Material:
- Micarta
- Handle Color:
- Green
- Color:
- Green
Code: 11-KN1-B02BA331-02BA331
MPN: 02BA331
UPC: 788857044759
Product Info for Boker USA Arbolito Bushcraft Micarta Knife
The Boker USA Arbolito Bushcraft Micarta Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 14% Off!![]()
Purchase your new Boker USA Arbolito Bushcraft Micarta Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With its typical Scandi grind, the Bushcraft Micarta is a very stable knife with secure grip thanks to the nicely contoured Micarta handle, slightly off-set from the tang. The linen Micarta ensures a secure grip even when wet. Up to the thumb ridge, the spine has a slightly sharper edge to make it easier to use a Ferro rod. Comes with a leather sheath with additional lanyard hole and Ferro rod attachment point.
Specifications for Boker USA Arbolito Bushcraft Micarta Knife:
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 4.13 in |
| Overall Length: | 9.02 in |
| Blade Material: | N690 |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Material: | Micarta |
| Handle Color: | Green |
| Blade Thickness: | 0.14 in |
| Weight: | 6.67 oz |
| Color: | Green |
| Lock Type: | Fixed |
Package Contents:
- Boker USA Arbolito Bushcraft Micarta Knife