Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.1 in
- Blade Material:
- N690
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Blue
- Color:
- Blue
Code: 15K-KN-FX604BL-FX-604BL
MPN: FX-604 BL
UPC: 788857711637
Product Info for Fox 604BL Vox Core Folding Knife
The Fox 604BL Vox Core Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 20% Off!![]()
Purchase your new Fox 604BL Vox Core Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fox Core by Jesper Voxns is a sturdy all-rounder for all outdoor and utility tasks. The non-slip textured FRN handle holds the N690 blade on ball bearings that can be opened with a flipper or thumb hole. With a reversible wire clip (tip-up/l-r).
Specifications for Fox 604BL Vox Core Folding Knife:
| Manufacturer: | Fox |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Blade Material: | N690 |
| Designer: | Jesper Voxns |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Blue |
| Weight: | 4.8 oz |
| Opening Method: | Manual, Flipper |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
Package Contents:
- Fox 604BL Vox Core Folding Knife