Tap Tap to Zoom
Code: 11-KN-111102DAM
MPN: 111102DAM
UPC: 788857061572
The Boker 111102DAM 3.22" Drop Point Plain Damascus Blade Green Aluminum Handle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 15% Off!![]()
Purchase your new Boker 111102DAM 3.22" Drop Point Plain Damascus Blade Green Aluminum Handle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Boker 111102DAM 3.22" Drop Point Plain Damascus Blade Green Aluminum Handle - The finely tuned lacquer finish in "Le Mans Blue" was created for Boker for the aluminum handle, which interprets the lines of the body in a nostalgic way and comes up with exciting details. The notchback, the small rear spoiler and the gill-like air intakes on the rear wings have been beautifully integrated into the knife. The blade axle screw is lovingly inspired by the rims often used on muscle cars, whereas the straight-lined stainless steel clip, milled from the solid, is reminiscent of the chrome-plated door handles.
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 3.22 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Overall Length: | 7.8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Finish: | Green |
| Weight: | 4.09 oz |
| Additional Features: | Thumb Stud |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Plain |
Boker 111102DAM 3.22" Drop Point Plain Damascus Blade Green Aluminum Handle