Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.23 in
- Blade Material:
- Nitro V Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Micarta
- Blade Finish:
- Uncoated
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Grey
Code: 11-KN-01BO930-01BO930
MPN: 01BO930
UPC: 788857786772
Product Info for Boker USA Trapper 3.23in Folding Knife
The Boker USA Trapper 3.23in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 15% Off!![]()
Purchase your new Boker USA Trapper 3.23in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Traditionally timeless and interpreted in a contemporary way by the Boker Plus. The original Trapper owes its name to the trappers who roamed the forests, hunting in North America. The design of the knife dates back to the 19th century and is characterized by its slim lines and the characteristic upper and lower bolsters on the handle. The Boker Plus Modern Trapper Uno does without with the rear bolster and uses a titaniumcoated front bolster with handle scales made of grey Micarta that are pleasant to the touch. Instead of a nail nick and slipjoint, the gentleman's knife uses a flipper and liner lock to open and lock the ball-bearing drop-point blade made from Nitro-V.
Specifications for Boker USA Trapper 3.23in Folding Knife:
| Manufacturer: | Boker USA |
| Blade Length: | 3.23 in |
| Closed Length: | 4.13 in |
| Blade Material: | Nitro V Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.36 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Uncoated |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Grey |
| Weight: | 2.43 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Plain |
Package Contents:
- Boker USA Trapper 3.23in Folding Knife