Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Diameter:
- 58 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-WSG-BOB-SKIMMER-BSKM002
MPN: BSKM002
UPC: 642608054025
Product Info for Bobster Skimmer
The Bobster Skimmer is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Bobster Skimmer from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Frame Can Be Worn On It's Own, Or As An Otg (over-the-glass) Frame. Large Enough To Fit Over Most Prescription Glasses, And Styled To Also Wear Without. The Polycarbonate Frame Is Light And Easy To Pack In It's Included Microfiber Pouch.
Specifications for Bobster Skimmer:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Outdoor |
| Size: | One Size |
| Temple Length: | 142 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Female |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Diameter: | 58 mm |
| Polarized: | No |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Plastic |
| Distance Between Lenses: | 11 mm |
Package Contents:
- Bobster Skimmer