Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Matte Clear
- Lens Color:
- Clear
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 75 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-ShieldIII-ESH302
MPN: ESH302
UPC: 642608036434
Product Info for Bobster Shield III Military Tactical Sunglass with Antifog Lens ANSI Z.87
The Bobster Shield III Military Tactical Sunglass with Antifog Lens ANSI Z.87 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 28% Off!![]()
Purchase your new Bobster Shield III Military Tactical Sunglass with Antifog Lens ANSI Z.87 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bobster Shield III Military Tactical Sunglasses offer a frameless construction making them lightweight and providing excellent peripheral vision. The lenses of these sunglasses by Bobster are precision crafted of impact resistant polycarbonate and exceed the ANSI Z87+ standards for high-mass and high-velocity impact protection. This Bobster Eyewear wraps around the face and has closed cell memory foam to minimize wind disruption and turbulence. Sunglass by Bobster from ShieldIII Series features lens that is anti-fog coated to ensure visual clarity.
- Available Models of Bobster Shield III Sunglass:
- ESH301: Bobster Shield 3 Sunglasses with Smoke Anti-fog Lens, ANSI Z.87
- ESH302: Bobster Shield-III Eyewear with Clear Anti-fog Lens, ANSI Z.87
- ESH303: Bobster Shield Three Sun glasses with Yellow Anti-fog Lens, ANSI Z.87
Specifications for Bobster Shield-III Tactical Military Sunglasses with Antifog Lens ANSI Z.87:
| Frame Color: | N/A | |
| Frame Convertible: | N/A | |
| Frame Finish: | Matte | |
| Frame Foam Type: | Closed cell EVA | |
| Frame Material: | Polycarbonate | |
| Frame Measurements: | Temple to Temple 135 mm, Height 43 mm | |
| Frame RX Ready: | No | |
| Frame Temples: | Skull | |
| Lens Coatings: | 100% UVA and UVB protection, Anti-Fog | |
| Lens Color: | Anti-fog Clear | |
| Lens Material: | Polycarbonate | |
| Lens Upgrades: | N/A | |
| Lenses Interchangeable: | No | |
Features of Bobster Shield 3 Tactical Military Eyewear:
- Exceeds ANSI Z87+ Standards
- Anti-Fog lens
- Frameless
- Standards Met: ANSI Z87+, CE EN-1836:2005, EN 166 high speed impact at 45m/s in extreme temperatures
- Storage: Microfiber Pouch
- Warranty: Limited Lifetime against Manufacturing Defects
Package Contents:
- Bobster Shield III Military Tactical Sunglass with Antifog Lens ANSI Z.87
- Microfiber Carry Pouch
- Doubles as cleaning cloth
- Retainer Strap
Specifications for Bobster Shield III Military Tactical Sunglass with Antifog Lens ANSI Z.87:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Tactical |
| Temple Length: | 118 mm |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Matte Clear |
| Lens Color: | Clear |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 75 mm |
| Polarized: | No |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| Vertical Lens Measurement B: | 45 mm |