Tap Tap to Zoom
- Application:
- Casual, Tactical
- Frame Color:
- Black
- Lens Color:
- Amber / Clear / Smoke
- Polarized:
- No
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 150 mm
Code: BB-USG-ESB115AC
MPN: ESB115AC
UPC: 642608875941
Product Info for Bobster Safety Shooting Glasses with 3 Interchangeable Lenses, ESB115AC
The Bobster Safety Shooting Glasses with 3 Interchangeable Lenses, ESB115AC is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Bobster Safety Shooting Glasses with 3 Interchangeable Lenses, ESB115AC from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bobster Safety Shooting Glasses ESB115AC is interchangeable sunglasses from Bobster. This Bobster Eyewear features Adjustable Temples and Comfortable Rubber Nosepiece. Shatter the standards with this ANSI Z.87+ approved interchangeable eyewear by Bobster that is ideal for law-enforcement, military, construction, laboratory or industrial usage. Extendable polycarbonate temples adjust to any size of face and are strong and thin for use under a helmet. Three shatter-resistant polycarbonate lenses are included and a comfortable clear rubber nose piece is also included along with carrying case for transport.
Specifications for Bobster Safety Shooting Glasses with 3 Interchangeable Lenses, ESB115AC:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Tactical, Casual |
| Temple Length: | 96 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Amber / Clear / Smoke |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Shield |
| Lens Diameter: | 150 mm |
| Fit: | Standard |
| Vertical Lens Measurement B: | 49 mm |
Features of Bobster Shooting Safety Sun Glasses with 3 Interchangeable Lenses, ESB115AC:
- Adjustable Temples
- Comfortable rubber nosepiece.
- Standards Met: ANSI Z87+, CE EN-1836:2005, EN 166 high speed impact at 45m/s in extreme temperatures
- Storage: Carry Case
- Warranty: Limited Lifetime against Manufacturing Defects
Package Contents:
- Bobster Safety Shooting Eyewear, ESB115AC
- Carry Case
- 3 Sets of Lenses
- Microfiber Cleaning Cloth