Tap Tap to Zoom
Product Info for Bobster Route Sunglasses
The Bobster Route Sunglasses is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Bobster Route Sunglasses from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Route is a modern frame with cutting edge lens technology. With solid and tortoise frame options, rubber textured nose pads, each comes with a High Definition lens that offers sharper and better peripheral vision than the standard lens. This helps the wearer to better see objects or irregualrities in the road, trail, or path. To top it off Bobster added a REVO mirror coating to the outside to reduce glare and increase visual comfort. These are great for any kind of outdoor activities.
Specifications for Bobster Route Sunglasses:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 139 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Wire Spatula |
| Frame Type: | Regular Fit |
| Frame Material: | Polycarbonate |
| Lens Shape: | Phantos |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Shatter Resistant |
| Lens Diameter: | 59 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 145 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 44 mm |
| Distance Between Lenses: | 10 mm |
Features of Bobster Route Sunglasses
- 100% UV Protection
- Adjustable Nose Pads
- ANSI Z80.3
- CE
- RX Ready
Package Contents:
- Bobster Route Sunglasses
- Microfiber Cloth