Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Amber / Clear / Smoke
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 65 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-Raptor-BRA201
MPN: BRA201
UPC: 642608028835
Product Info for Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201
The Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 15% Off!![]()
Purchase your new Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201. Get wrapped up in these classic pieces of Bobster Eyewear with an aggressively sculpted frames made of Grilamid TR90 in a black matte finish. New eyewear by Bobster features three sets of shatter resistant polycarbonate interchangeable lenses. These sets include anti-fog smoked, amber and clear lenses. Also, Sunglasses from Bobster from Raptor Series include two sets of removable foam aid in the reduction of wind blasts and prevention of fogging. Finally, the detachable, adjustable strap gives the maximum amount of options for the multiple functions of this pair of eyewear.
Available Models of Bobster Raptor Interchangeable Eyewear:
- BRA201: Bobster Raptor 2 Interchangeable Sunglasses, Black Frame with 3 Lenses Set
Specifications for Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Amber / Clear / Smoke |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| Vertical Lens Measurement B: | 43 mm |
Features of Bobster Interchangeable Raptor Eyewear:
- 8 Base Curve
- Vented frame
- Attachable Strap
- Standards Met: CE EN-1836:2005, EN 166 high speed impact at 45m/s in extreme temperatures
- Storage: Carry Case
- Warranty: Limited Lifetime against Manufacturing Defects
Package Contents:
- Bobster Raptor II Interchangeable Eyewear, Black Frame with 3 Lenses Set BRA201
- Carry Case
- Removable and Adjustable Strap
- Microfiber Cleaning Cloth
- 2 Removable Foams
- 3 sets of lenses