Tap Tap to Zoom
- Application:
- Casual, Motorcycle, Tactical
- Frame Color:
- Gloss Black
- Lens Color:
- Photochromic Clear/Gray
- Polarized:
- No
- Photochromic:
- Yes
- Lens Diameter:
- 65 mm
Code: BB-USG-BGUN001
MPN: BGUN001
UPC: 642608036823
Product Info for Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001
The Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bobster Gunner Photochromic Eyewear is new convertible to the from Bobster. This Bobster Eyewear from Gunner Series merges fashion with functionality by combining the most desired aspects and features of any eyewear available. The wrap-around Grilamid TR90 frame can be worn either with smooth temples as a or with a detachable, adjustable strap as a . Vented removable closed cell foam prevents lens fogging and keeps wind and debris from distorting vision. Photochromic lenses that change with altering light allow for greater clarity and for night the Gunner Sunglasses by Bobster also comes with a clear set of lenses.
Features of Bobster Convertible Gunner Photochromic Sunglasses BGUN001:
- Frame Color: Black
- Frame Convertible: Yes
- Frame Finish: Gloss
- Frame Foam Type: Closed Cell, Removable
- Frame Material: Grilamid TR90
- Frame Measurements: Temple to temple 131 mm, height 43 mm
- Frame RX Ready: Yes
- Lens Coatings: 100% UVA/UVB
- Lens Color: Photochromic Light Grey to Dark Grey, & Clear
- Lens Material: Polycarbonate
- Lens Upgrades: N/A
- Lenses Interchangeable: Yes
- Rx Limitation: +/-2 sph +/-2 cyl
- Special Features: Photochromic with additional set of clear lenses for night riding
- Standards Met: CE EN-1836:2005/A1:2007 , EN 166 high speed impact at 45m/s in extreme temperatures
- Storage: Carry Case
- Warranty: Limited Lifetime against Manufacturing Defects
Package Contents:
- Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001
- Carry case
- Microfiber cleaning cloth
- Goggle strap
- Removable closed foam
- Clear set of lenses
Specifications for Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Gloss Black |
| Lens Color: | Photochromic Clear/Gray |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | Yes |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Fit: | Standard |
| Vertical Lens Measurement B: | 40 mm |
Features of Bobster Gunner Convertible to Goggles Photochromic Sunglasses BGUN001:
- Grilamid TR90 frame
- adjustable strap
- clear set of lenses
- photochromic lenses