Tap Tap to Zoom
Product Info for Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001
The Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts Up to 17% Off!![]()
Purchase your new Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001 are fast and furious. This Bobster Eyewear from Fat Boy Series features transitional lens technology. The lens transmission of Eyeware by Bobster allows 87% of light through indoors and 47% of light through while outdoors in bright light. Featuring anti-fog, polycarbonate lenses, this eyewear from Bobster enables usage through varying light. In addition, closed-cell memory foam around the frame improves comfort and prevents wind or debris from impairing clarity. Our store also carries Bobster Photochromic Sunglasses from Fat Boy Series with RX Prescription Lenses and Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses with Bi-focal RX Prescription Lenses.
Available Models of Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses:
- EFB001: Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses with Black Frame and Photogray Anti-Fog Lenses
Specifications for Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001:
| Manufacturer: | Bobster |
| Age Group: | Adults |
| Polarized: | No |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Fit: | Standard |
| Vertical Lens Measurement B: | 37 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| General Application: | Motorcycle, Casual, Tactical |
| Distance Between Lenses: | 20 mm |
| Gender: | Unisex |
Features of Bobster FatBoy Photochromic Sunglasses with Anti Fog Lenses:
- Photochromic, anti-fog lenses
- Standards Met: CE EN-1836:2005
- Storage: Microfiber Carry Pouch
- Warranty: Limited Lifetime against Manufacturing Defects
- These Photochromic lenses start with a light smoke tint and change to a darker Smoked Grey in direct UV light.
Package Contents:
- Bobster Fat Boy Photochromic Sunglasses, Black Frame, Photogray Anti-Fog Lenses EFB001
- Microfiber Carry Pouch - doubles as cleaning cloth