Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses - Women's is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Prescription Sunglasses, Prescription Sunglasses w/Single Vision Lenses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses - Women's
The Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses - Women's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses - Women's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Bobster AVA Single Vision Prescription Sunglasses / Goggles combine custom-made single-vision prescription lenses with a classic shape that suits almost every woman. These women's motorcycle Rx sunglasses come equipped with removable Covert foam to protect from wind and airborne debris, and the temples can be replaced with a strap, transforming these prescription sunglasses into a feminine motorcycle goggle with ease. The Bobster Ava Single Vision Motorcycle Goggles / Rx Sunglasses are built with a durable grilamid frame that is comfortable, flexible, lightweight, and has rubber tipped temples and rubber nose pieces to prevent slipping.
Specifications for Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses- Women's:
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Frame Material: | Grilamid TR90 |
| Lenses Interchangeable: | No |
| Standards Met: | CE EN-1836 |
| Warranty: | Lifetime against Manufacturing Defects |
| Temple to Temple: | 129mm |
| Height: | 46.9mm |
| Temple Length: | 121.4mm |
Features of Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses- Women's:
- Convertible - functions as motorcycle goggles or regular sunglasses
- 100% UVA and UVB protection, Anti-Fog protection
- Straight Temples with rubber tips
- Covert Removable Closed Cell Foam
- Single lens design
- RX lenses made to your specifications
Package Contents:
- Bobster AVA Rx Prescription Sunglasses- Women's
- Covert Removable Closed Cell Foam
- Goggle Strap
- Microfiber Pouch
- Carry Case