Tap Tap to Zoom
Product Info for Bobster Anchor Sunglasses
The Bobster Anchor Sunglasses is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Bobster Anchor Sunglasses from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Anchor is a great looking unisex frame that includes polycarbonate polarized lenses to protect your eyes on or off the water. Polarized lenses increase visual comfort by dramatically reducing glare and making it easier to view objects in bright conditions. Polarized lenses contain a special filter that blocks this type of intense reflected light. This ultimately enhances clarity of vision and contrast for ground level objects and for viewing into water. This frame includes recessed rubber nose and temple pieces for comfort and grip.
Specifications for Bobster Anchor Sunglasses:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Outdoor |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Polarized: | Yes |
| Photochromic: | No |
| OTG: | No |
| Temple Design: | Wire Spatula |
| Frame Type: | Regular Fit |
| Frame Material: | Polycarbonate |
| Lens Shape: | Square |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Shatter Resistant |
| Lens Diameter: | 55 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 142 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 46 mm |
| Distance Between Lenses: | 12 mm |
Features of Bobster Anchor Sunglasses
- 100% UV Protection
- ANSI Z80.3
- CE
- RX Ready
Package Contents:
- Bobster Anchor Sunglasses
- Microfiber Pouch