Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 4V5-RF-RA7VG-RF-G-S3MPL-BK
MPN: RF-G-S3MPL-BK
Product Info for Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
The Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 17% Off!![]()
Purchase your new Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Series 3 Max+ Laser Rangefinder is the next iteration of our flagship, best selling S3 line of lasers. S3 Max+ offers improved software + electronics, an enhanced ergonomic design, and is powered by our new rechargeable battery technology.
Specifications for Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder:
| Manufacturer: | Blue Tees Golf |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Weight: | 220 g |
| Length: | 117 mm |
| Color: | Black |
| Finish: | Overmold |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Transmissive LCD |
Features of Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
- Crystal Clear Display
- Magnetic Strip
- Active Tracking
- Slope Switch
- Advanced Flag Lock
- Pulse Vibration
- 1000 Yard Range
- Waterproof USB-C
- Water Resistant
Package Contents:
- Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
- Carabiner Clip
- Rangefinder Case
- Charging Cord