Tap Tap to Zoom
The ABKT Tac Boot Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 26% Off!![]()
Purchase your new ABKT Tac Boot Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
An outstanding resource for everyone looking for a high quality cutting device, the ABKT Tac Boot Knife makes it astonishingly simple to take on your cutting jobs. These Knives from the experts at ABKT Tac are made utilizing a rugged black oxide coated 8Cr13 stainless blade material that will maintain it's edge for exceptionally long time periods before having to be sharpened. Made utilizing a contoured rubberized handle material, the ABKT Tac Boot Knife can provide a formidable hold in virtually any condition. Should you be looking for an impressive option to handle your cutting chores, pick the ABKT Tac Boot Knife w/ Fixed Blade .
| Manufacturer: | ABKT Tac |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Included Accessories: | Black Molded Kydex Belt Sheath |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Additional Features: | Glass Breaker Pommel |
| Quantity: | 1 |
| Closed Length: | 5 in |