Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- Snap
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- AK-47, AR-15, Heckler & Koch MP5
- Length:
- 35 - 55 in
- Width:
- 2 in
- Padding:
- 2in inline padding
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Snap Hook Adapter
- Included Accessories:
- Snap Hook
Code: 2CX-CS-UPBOPSWPBA-UDC200BGHKBK
MPN: UDC-200-BG-HK-BK
UPC: 814520010322
Product Info for Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook
The Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The UDC Padded Single Point Bungee Sling is a dedicated single point sling that is both fast and comfortable. The UDC Sling has 2 inch inline padding, similar to the Padded Vickers Slings for extra comfort that ends in two sections of bungee. The bungee has a travel of approximately 2 inches - enough to absorb shock from movement or transitions but short enough to reduce the risk of facial injuries or sagging weapons. The overall length is adjustable, ambidextrous, and compatible with use over body armor.
Specifications for Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook:
| Manufacturer: | Blue Force Gear |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Snap |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | Heckler & Koch MP5, AK-47, AR-15 |
| Length: | 35 - 55 in |
| Width: | 2 in |
| Padding: | 2in inline padding |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Snap Hook Adapter |
| Included Accessories: | Snap Hook |
| Fabric/Material: | Webbing |
| Adjustability: | Adjustable |
Features of Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook:
- Strap Adapters fit through standard sling swivels, loops, or separate Sling Hardware.
- Push Button Swivel Adapter fits weapons with push button / QD sockets found on receivers, end plates, stocks, or adapters.
- The UDC (User Determined Connection) Sling quickly attaches to different sling adapters with a Fastex side release buckle.
- Overall length is adjustable to accommodate different sized weapons, with or without body armor.
- 1.25 inch sling webbing.
- 2 inch tubular webbing with closed cell foam padding and bungee sections.
- Invista solution dyed CORDURA webbing.
- ITW GhilleTex Acetal hardware - a military grade, low IR plastic.
- As with all single-point slings, mount the sling to the rear of the receiver. It is not advised to connect the UDC Sling at the buttstock as this may hang the weapon too low for proper use.
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Blue Force Gear UDC Padded Bungee Single Point Sling Snap Hook