Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 30 in
- Width:
- 16 in
- Depth/Thickness:
- 14 in
- Pack Application:
- General
- Pack Volume:
- 6720 cubic in
- Size:
- One Size
- Gender:
- Unisex
Code: BW-BG-20LO04BK-20LO04BK
MPN: 20LO04BK
UPC: 648018027970
Product Info for BlackHawk Medium ALERT Bag
The BlackHawk Medium ALERT Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new BlackHawk Medium ALERT Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Combining exceptional compartmentalization and versatility, the Medium A.L.E.R.T. Bag unzips and folds out flat for quick, convenient loading. It's built to last: the 1,000 denier nylon construction with reinforced stitching and in-line skate wheels and reinforced corners can handle the rigors of continuous use.
Specifications for BlackHawk Medium ALERT Bag:
| Manufacturer: | BlackHawk |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Length: | 30 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 14 in |
| Pack Application: | General |
| Pack Volume: | 6720 cubic in |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Features of BlackHawk Medium ALERT Bag
- Organization Zippered mesh dividers in all compartments keeps all gear squared away
- Comfortable carry Hideaway pull andle and full wraparound carry handles offer super weight support
- Quality components Heavy-duty, lockable YKK zippers with easy-grip pulls offer quick access to contents
Package Contents:
- BlackHawk Medium ALERT Bag