Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
Code: 6IR-RS-BLDO3-L-R5-25X56
MPN: L/R5-25x56
UPC: 687077953516
Product Info for Black Diamond Optics 5-25x56 30mm Tube Long Range Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane
The Black Diamond Optics 5-25x56 30mm Tube Long Range Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 29% Off!![]()
Purchase your new Black Diamond Optics 5-25x56 30mm Tube Long Range Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Black Diamond Optics 5-25x56 30mm Tube Long Range Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Black Diamond Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Shockproof: | Yes |
Package Contents:
- Black Diamond Optics 5-25x56 30mm Tube Long Range Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane
- L/R 5-25x56mm Rifle Scope w/ 3" sunshade owners manual and cleaning cloth